سیستم جمع آوری اطلاعات از طریق موبایل

سرویس جام چیست؟

سرويس جام مجموعه خدمات و نرم افزارهايي است كه به شما كمك ميكند تا به آساني بتوانيد توسط ابزارهاي در دسترس همچون موبايل، تبلت و ديگر ابزارهاي همراه اطلاعات پراكنده خود راجمع آوري كنيد.

شركت مهان پردازش امين ، بعد از انجام چندين پروژه عملياتي و دريافت كاستي هايي كه در اين حوزه وجود دارد بر آن شد تا با ابداع روشي نوين و در دسترس بهترين راه كار را با ساده ترين روش ممكن در اختيار مشتريان خود قرار دهد. در همين راستا علاوه بر ارائه نرم افزار جام خدمات جمع آوري اطلاعات را نيز كه يكي از معضلات سازمانها و ارگانهاي دولتي و خصوصي است توسط تيم خبره آماري ارائه مي دهد. جام يك ابزار حرفه اي است كه به راحتي فرم شما را تبديل به يك نرم افزار قابل استفاده در موبايل مي كند و مي توان از امكاناتي كه ابزارهاي همراه دارند به راحتي ا ستفاده شود. و نهايتا با ار سال آن اطلاعات به پايگاه داده مركزي ابزاري در اختيار شما قرار خواهد گرفت كه به صحت سنجي و مطالعه دقيق اطلاعات خود بپردازيد. جام، مكمل تحقيقات اقتصادي، بهدا شت و درمان و آمار و بسيار از موارد ديگر ا ست. همراهي اطلاعات با محوريت مكاني و اتصال آن به تصاوير محلي ميتواند پشتيبان تصميم گيري هاي دقيق محققان و دست اندر كاران نهايي باشد. در سالهاي اخير شاهد پيشرفت روز افزون تكنولوژي و در دسترس بودن و GIS آن در ابزارهاي همراه هستيم استفاده از تكنيكهاي مبتني بر ابزارهايي همچون دوربينهاي عكاسي همراه كه در گوشي هاي هوشمند تجميع شده اند، فرصت تازه اي را براي شروع انقلاب جديدي در جمع آوري داده ها، تجزيه و تحليل آن، ارتباط آن با سيستمهاي مبتني بر نقشه نموده است. اكنون، با امكاناتي كه تكنولوژي در اختيار ما گذاشته است ميتوانيم آن چه را كه غير ممكن بود به واقعيت بدل كنيم حجم عظيمي از اطلاعات را در اختيار بگيريم، و به كاوش در دانشي كه در آن نهان است بپردازيم.

سرویس جام چند مرحله تشکیل می شود که شامل طراحی فرم ها، بارگزاری فرم ها برروی سرور، بار گزاری فرم ها بر روی موبایل تبلت و ... ، جمع آوری اطلاعات ، فرستادن اطلاعات به سرور مرکزی و آنالیز اطلاعات می باشد

توانمندیها

تحقیقات و جمع آوری اطلاعات به سبک سنتی که مستلزم ابزار کاغذی از قبیل پرسشنامه، فهرست لیست، چک لیست، فرم ها و غیره برای دسته بندی نوشته ها و داده های عددی و نیازمند دوربین هایی برای جمع آوری اطلاعات عکسی و ویدیوها، امکاناتی برای ذخیره کردن زمان وتاریخ ها و دستگاهGPS برای جمع آوری داده های مکانی میباشد. که معمولاً در انتقال فیزیکی نظرسنجی و پرسشنامه ها امکان از بین رفتن اطلاعات ورودی وجود دارد.

سیستم جمع آوری اطلاعات موبایلی برای محققین مزایای فراوانی به نسبت سیستم های کاغذی دارد. به عنوان مثال جا افتادن سوالات کمتر اتفاق میافتد، چک کردن و باز نویسی سوالات و بسیاری از خطاهای باز نویسی حذف می شود و دسترسی سریع به جمع آوری اطلاعات و انتقال اطلاعات به سرور و آنالیز اطلاعات سرور همه با کمترین نیروی کار و بهترین نظارت بر روی انواع نا محدود اطلاعات امکان پذیر شده است.

کاربری های نرم افزار

استفاده از تلفن های هوشمند و موبایل ها در زمینه جمع آوری اطلاعات در همه نقاط دنیا روز به روز افزایش می یابد. سیستم جمع آوری اطلاعات موبایلی در زمینه های کاربردی برنامه که در زیر به آنها می پردازیم پیشرفت داشته است :

1 – نظارت و ارزیابی

نظارت و ارزیابی پروژه مستلزم مجموعه ایی از داده های اصلی می باشد که در برابر شاخص هایی که مبنای دوره ایی گفته می شود قرار دارد. بیشتر پروژه ها به منظور ارزیابی پیشرفت و تاثیر پروژه مستلزم خط مبنا، میان دوره و پایان ارزیابی پروژه می باشند. همه اینها نیازمند مجموعه ایی از داده های اولیه میدانی می باشد. سیستم جمع آوری اطلاعات موبایلی می تواند کمک زیادی به پروسه میان دوره و پایان دوره حرفه ایی داشته باشد با آسان تر کردن و مقرون به صرفه شدن و دقت بالاتر اطلاعاتی که روزانه جمع آوری می شود. در بیشتر کشورها جمع آوری اطلاعات موبایلی برای نظارت بر پروژه های توسعه شهری و روستایی به سرعت در حال افزایش است.

2 – مدیریت بحران

ارزیابی شرایط قبل و بعد از بحران مستلزم جمع آوری اطلاعات دقیق در سریعترین راه ممکن است.

3 – مطالعات اجتماعی

جمع آوری اطلاعات اجتماعی به وسیله پر کردن فرم های نظرسنجی الکترونیکی با درصد خطای کم تر و ارسال اطلاعات به سرور آنلاین به سادگی امکان پذیر شده است.

4 – مطالعات آماری

جمع آوری اطلاعات آماری به وسیله پر کردن فرم های الکترونیکی با درصد خطای کم تر و ارسال فرم های از طریق اینترنت یا شبکه سرویس موبایل به سرور آنلاین به سادگی امکان پذیر شده است.

5 – تحقیقات دانشگاهی

در پروژه های دانشجویی و نحقیقات دانشگاهی استفاده از سرویس جام بیشترین کاربرد را داشته است.

6 – مدیریت زیرساخت

به وسیله نظارت بر روند جمع آوری اطلاعات و در نهایت آنالیز و بررسی اطلاعات وارد شده امکان مدیریت زیرساخت به آسانی فراهم می شود

7 – طرح آمایش زمین

در پروژه های آمایش زمین که مستلزم جمع آوری انواع گوناگون اطلاعات داده ای، عکسی و GPS می باشد سرویس جام به بهترین شکل ممکن در راستای جمع آوری این اطلاعات به طور همزمان و ارسال آسان به سرور آنلاین به کمک کاربران آمده است.

جمع آوری اطلاعات موبایلی

بیشتر پروژه های توسعه روستایی، مدیریت بحران و مطالعات اجتماعی مستلزم تحقیقات میدانی برای جمع آوری اطلاعات اولیه می باشد. جمع آوری اطلاعات مبتنی بر کاغذ برای چندین دهه از روش های استاندارد بود است. اما اشتباهات مکرر، هزینه های ذخیره سازی و هزینه های دوباره بار گزاری اطلاعات بسیار سنگین است. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی ارتباطات، روش های الکترونیکی نوینی از جمع آوری اطلاعات را معرفی کرده است که به منظور ادغام روند جمع آوری اطلاعات و وارد کردن اطلاعات می باشد. دستگاه های همراه دستی مانند گوشی های هوشمند و تبلت به صورت فزاینده ایی به جای مداد و کاغذ در روش های جمع آوری اطلاعات به کار می رود.

سرویس ها

سرویس جام به عنوان یک بخش اختصاصی بر پایه جمع آوری اطلاعات موبایلی در پروژه های تحقیقاتی و مدیریتی اختصاص داده شده است. تیم حرفه ایی ما می تواند در هر سه مرحله طراحی ابزار توسعه جمع آوری اطلاعات، آنالیز و مدیریت داده ها شما را همراهی کند.

خدمات ما در زمینه جمع آوری اطلاعات موبایلی و مدیریت اطلاعات شامل موارد زیرمی باشد :

1 – تبدیل ابزار مبتنی بر کاغذ به فرم های دیجیتالی

شامل تبدیل فرم های کاغذی به فرم های دیجیتالی که توسط نرم افزارهای جمع آوری اطلاعات موبایلی قابل اجرا باشد. در این مرحله تمام قوانین لازم برای طراحی فرم ها اعم از جایگذاری فرم ها، ارتباط سوالات، الگوهای رد کردن سوالات، حلقه ها و توالی با کارفرما مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس در فرم های الکترونیکی ایجاد می شود. ما تمام سعی خود را برای طراحی هوشمندانه ابزار جمع آوری اطلاعات دیجیتالی به کار می گیریم که به دریافت مناسب ترین اطلاعات توسط کارفرما کمک کند به وسیله دقیق تر و آسانتر نمودن کار مصاحبه گران. بسته به نیاز کارفرما فرم های نظر سنجی می تواند از پیش بارگزاری شده باشد و یا پیروی مصاحبه قبلی خانواده / یا مصاحبه شونده بارگزاری شود.

2- ارائه دستگاه های آندروید برای مطالعات میدانی

بسیاری از مشتریان ترجیح می دهند دستگاه های اندروید را جزء اموال شرکتشان داشته باشند . ما به مشتریانمان بهترین راهنمایی ها را جهت انتخاب مناسب ترین دستگاه های آندروید می دهیم با مقایسه کردن مشخصات و قیمت انواع مختلف دستگاه های آندروید موجود در بازارهای محلی و بهترین پیشنهادهای خرید را متناسب با نیاز مشتری و قیمت دستگاه ارائه می دهیم. و برای بعضی مشتری ها که علاقه مند به خرید نیستند گوشی های آندروید حرفه ایی و ساده را (از 5 دستگاه تا 50 دستگاه) برای مدت کوتاه تامین می کنیم و در اختیارشان قرار می دهیم.

3- پیکربندی مضاعف دستگاه آندروید

اگرچه سیستم جام بر روی هر دستگاه آندرویدی کار می کند، اما در صورت نیاز به صورت مضاعف به مشتری کمک می کنیم که سیستم معتبرتری از نظر امنیتی با طول عمر باطری بیشتر و GPS که از نظر دقت ارتقا داده شده است جمع آوری کند، همچنین دستگاه می تواند به قفل استفاده غیر ضروری در دفعات محدود مجهز باشد.

4- بارگزاری ابزار و فرم های دیجیتالی در دستگاه آندروید

نرم افزارهای مورد نیاز مشتریان بر روی دستگاه های آندروید نصب می گردد و برای کاربران بر اساس رتبه بندی و نوع نیاز به سیستم تنظیم می گردد.

5- ایجاد سرور برای دریافت و مدیریت داده های جمع آوری شده

تیم ما به صورت تخصصی در زمینه استقرار سرور برای دریافت اطلاعات جمع آوری و ارسال شده از دستگاه های موبایل و مدیریت داده ها فعالیت می کند. سرور در اصل شامل مجموعه ODK می باشد اما می توان در هر لحظه بسته به نیاز شخصی سازی انجام شود. تیم ما به صورت حرفه ایی توانایی انجام نصب مجموعه ODK بر سرور اصلی دامنه برنامه های گوگل به خوبی نصب آن بر دامنه سرور مشتری را دارد. علاوه بر این ، شرکت مهان پردازش خدمات نصب و آنالیز توابع را ارائه می دهد تمام اجزاء لازم برای اجرای راحتتر سیستم جام و برنامه مدیریتی بر روی ویندوز و همچنین سیستم عامل لینوکس پیاده می گردد.

6- ظرفیت سازی برای آمارگیر های میدانی و ناظرین میدانی

صلاحیت آمار گیرها و ناظرین میدانی در استفاده از سیستم جام تاثیر مستقیم بر پیاده سازی موفقیت آمیز سیستم را دارد، به همین منظور شرکت مهان پردازش امین برای کاربران سیستم جلسات آموزشی با عنوان آموزش نحوه استفاده از سرویس جام برگزار می کند جهت آموزش نحوه پر کردن فرم ها، ثبت فرم ها ویرایش کردن فرم ها، ارسال به سرور و نحوه استفاده از دستگاهها برای حفظ بیشتر شارژ باطری و مراقبت درست از گوشی ها در زمان حمل و استفاده.

7- تهیه و تحلیل داده ها و نقشه برداری GIS داده ها

در طول زمان جمع آوری اطلاعات ما با ارائه گزارشات دوره ایی از اطلاعات جمع آوری شده به مشتری به همراه نمایش محدوده تحت پوشش در نقشه های GIS در هر نقطه و هر زمان و همچنین نقشه پیشرفت مکانی پروژه بسته به نیاز های مشتری تهیه میشود.